Geri

MS ( MULTİPLE SKLEROZ)

MS ( MULTİPLE SKLEROZ)
MS HASTALIĞI NEDİR?

Multipl Skleroz (MS) beyinde ve omurilikte mesajları taşıyan sinir hatları etrafındaki koruyucu kılıfın hastalığıdır. Kılıfın hasar gördüğü bölgelerde sertleşmiş dokular bulunmaktadır bu dokulara skleroz adı verilmektedir. Bu skleroz ismi verilen sertleşmiş dokular beyin ile organlar arasındaki iletişimi bozarak çeşitli problemlere neden olmaktadır. Bu rahatsızlık zaman zaman ataklar halinde seyredebilmektedir, bayanlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülmektedir.

MS HASTALIĞI NEDEN OLUŞUR?

Multipl skleroz hastalığı tam olarak nedeni belli olmayan bir rahatsızlıktır. Birçok uzmanın bu konuda farklı görüşleri bulunmaktadır, uzmanlar bu rahatsızlığa virüslerin neden olabileceğini bildirmişlerdir, bazı uzmanlar bu rahatsızlığın otoimmün bir rahatsızlık olabileceğini ( vücudun kendi kendine saldırması) ileri sürmüşlerdir.

MS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu rahatsızlık vücutta herhangi bir bölgeyi etkileyebileceği için belirtiler kişiden kişiye çok farklılık gösterebilir;

Halsizlik, uyuşma
Duyu kayıpları
Denge bozuklukları
Görmede azlık, çift görme
Konuşma bozuklukları
Kol ve bacaklarda sertlik
İdrar kaçırma
MS HASTALIĞININ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bu rahatsızlık kişiden kişiye çok farklı belirtiler ortaya çıkardığı için tedavisinde de hedef kişide etkilenen bölgenin tedavisidir. Etkilenimin olduğu bölgeye ve atak dönemlerine göre ilaç tedavileri takip edilmektedir. Rehabilitasyon kısmında ise etkilenime göre denge egzersizleri, ağrı tedavisi, duyu kayıplarının tedavisi, görme rehabilitasyonu takip edilmektedir.